Szukasz pomysłu na wycieczkę? Kaszuby!

Kaszuby to wyjątkowe miejsce, a tzw. Szwajcaria Kaszubska pełna jest ciekawych atrakcji i miejsc w sam raz na weekend. Podpowiadamy, co warto zobaczyć.

Wakacje to idealna pora, aby wybrać się tu na urlop i odreagować pośród malowniczej przyrody – jest gdzie spacerować, można też relaksować się nad jeziorami i zaznać kąpieli. Warto jednak połączyć odpoczynek ze zwiedzaniem i zaplanować kilka wycieczek po regionie, bo jest dokąd się wybrać. Kilka pomysłów znajdziesz poniżej. 

Regionalny folklor i malownicze tereny

Wyjątkowość regionu tkwi w regionalnym folklorze. Mieszkańcy nadal kultywują swoje tradycje i szanują obrzędy, przekazując je następnym pokoleniom. Mają też odrębny język, lokalną sztukę oraz własną kuchnię regionalną, a także stroje ludowe na specjalne uroczystości. Kaszubskie hafty znane są chyba w całej Polsce. To idealne miejsce dla osób, które lubią łączyć bierny wypoczynek z aktywnym. 

Kaszuby zachwycają przede wszystkim malowniczą scenerią – nie brakuje tu pól, łąk, lasów, jezior, rzek i dolin. Można znaleźć tu rozmaite atrakcje dla dorosłych i dzieci – m.in. Park Miniatur w Stryszej Budzie, Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach i słynna kolegiata, Skansen we Wdzydzach Kiszewskich, rezerwat archeologiczny kamienne kręgi w Odrach określane jako polskie Stonehengen. 

Pomorze to tereny przeważnie nizinne i równinne, ale jest też kilka wzniesień. Wieżyca jest najwyższą górą Kaszub i Pomorza – liczy prawie 330 metrów n.p.m. Warto wejść na wieżę widokową, aby oglądać malownicze krajobrazy Kaszub. 

Wsie i miasta kaszubskie

Osobną atrakcją są urokliwe wioski i miasta kaszubskie, np. Wiele, Wejherowo, Kościerzyna, Miastko, Chojnice itd. Warto wybrać się na leniwe popołudnie do wybranego miasta, ale koniecznie też trzeba odwiedzić Kartuzy, nieoficjalną stolicę i serce Kaszub. Jedną z dużych atrakcji jest miasteczko Szymbark – znajduje się w nim m.in. Dom do Góry nogami, który stoi… na swoim dachu! Wzbudza zainteresowanie wśród zarówno polskich, jak i zagranicznych turystów.

Skansen we Wdzydzach Kiszewskich

Skansen we Wdzydzach Kiszewskich to ciekawostka na tle polskiego muzealnictwa. Szokuje i intryguje, ale i przyciąga turystów. Trzeba przyznać, że prowadzone jest z pomysłem i bez kompromisów. Jest to zdecydowanie muzeum na miarę XXI wieku. 

Skansen we Wdzydzach jest najstarszym obiektem tego rodzaju w Polsce i największym w jej północnej części. Przedstawia turystom budownictwo popularne na całych Kaszubach. Znajdują się tu wyjątkowe kolekcje etnograficzne od XVII do XX wieku prezentujące życie mieszkańców wsi kaszubskiej i kociewskiej. 

Kar.kw., f: Wa_ja / Pixabay